مشاوره بورس 09122485688--021773803980---09362485688 شاخص بورس 78,164.30 دلار 3310 روی 2030 سرب 2283 نفت برنت 107.5طلا 1283 سرمايه گذار - سكه آتي چيست و در بورس كالا چگونه معامله مي‌شود؟

LOGO

سرمايه گذار
سرمایه گذاری در بازار بورس-مشاوره-تحلیل-آموزش
تماس با ما
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px
  • banner 240x80px

سكه آتي چيست و در بورس كالا چگونه معامله مي‌شود؟

قرارداد آتی قراردادی است که فروشنده براساس آن متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمتی که الان تعیین می‌کنند بفروشد و در مقابل طرف دیگر قرارداد متعهد می شود آن کالا را با آن مشخصات خریداری کند.

تاریخچه قرارداد آتی سکه در ایران


اولین معاملات قرارداد آتی سکه تمام بهار آزادی (طرح امام خمینی (ره) ) در شرکت بورس کالای ایران در ساعت 10 صبح سه شنبه 5 آذر 1387 با انجام 2 قرارداد آغاز شد.

ارزش قرارداد در هر روز: در معاملات آتی برای هر روز قیمت پایه تعیین می‌شود که قیمت تسویه روز قبل است. ولی در اولین روز راه‌اندازی این معاملات استثنائا قیمت پایه توسط کمیته اجرایی قراردادهای آتی و با توجه به قیمت نقدی و زمان تحویل تعیین شده است. وجه تضمین اولیه:

وجه تضمین اولیه در هر قرارداد 10 درصد قیمت 10 عدد سکه است که در هنگام خرید از خریدار دریافت می‌شود. برای اولین قرارداد این مبلغ 200 هزار تومان محاسبه شده بود كه اين مبلغ با توجه به افزايش قيمت سكه افزايش يافته و امروز به 2 ميليون و 400 هزار تومان رسيده است.

سقف مجاز موقعیتهای معاملاتی باز:

منظور از موقعیت معاملاتی باز هر مشتری، قراردادهای خریداری شده توسط وی می‌باشد که هنوز به‌فروش نرفته اند. جمع این قراردادها برای مشتریان حقیقی 100 قرارداد می باشد یعنی می تواند 1000 سکه خریداری كند.


مشتریان حقوقی نیز می توانند تا اندازه‌ای خریداری كنند که مجموع وجوه تضمین اولیه پرداخت شده حداکثر به میزان 10 درصد سرمایه ثبت شده آنها باشد.

فرآیند افتتاح حساب مشتری در معاملات قراردادهای آتی :

1- دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزاری 2- معرفی مشتری به بانک توسط کارگزار جهت افتتاح حساب عملیاتی پس از اخذ کد معاملاتی مشتری 3- اعلام شماره حساب عملیاتی مشتری توسط بانک سامان به کارگزار 4- اعلام شماره حساب شخصی توسط مشتری به کارگزار در فرمهای مربوطه

مشتری با خرید قرارداد معاملات آتی سکه را به قیمت روز قرارداد و با پرداخت 10 درصد کل ارزش خریداری می‌كند و می‌تواند در تاریخ تعیین شده با مراجعه به صرافی های اعلام شده آنها را دریافت كند. مسلماً ارزش قراردادها برحسب زمان تحویل سکه‌ها متفاوت خواهد بود. چنانچه در طول دوره معاملاتی، قیمت سکه افزایش پیدا کرد آن شخص می‌تواند قرارداد خود را در بازار بفروشد و مابه التفاوت قیمت سکه را (نسبت به زمانی که خودش قرارداد را خریده بود و برحسب مقدار پولی که تا آن زمان پرداخت کرده است) از خریدار بعدی دریافت كند و اگر قیمت سکه پایین آمد زیان کرده و این ریسک بازار است، اگر فکر می کند قیمت باز هم پایین تر می‌آید می‌تواند برای جلوگیری از ضرر بیشتر نیز قرارداد خود را بفروشد.

معمولا روال در اين سالها اين گونه بوده است كه براي 4 ماه آينده سكه آتي معامله مي‌شود و با رسيدن به سررسيد يك ماه، ماه بعدي به آن اضافه مي‌شود. در حال حاضر سكه تحويل تير، مرداد،‌ شهريور و مهر در بورس كالاي ايران معامله مي‌شود كه با تحويل سكه خردادماه، سكه مهرماه در 24 خرداد شروع به فعاليت كرد.

نبايد از نظر دور داشت كه روند صعودی بازار ارز و سکه طلا در مقابل افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام باعث شده تا برخی معامله گران با جابه‌جایی بخشی از نقدینگی خود در پهنه بازار سرمایه، به ابزار معاملاتی سودآوری به نام قراردادهای آتی سکه طلا روی آورده و با خرید سکه طلا در بازار نقدی و فروش آن در بازار آتی بورس کالا، حاشیه سودی مطمئن را برای خود ایجاد کنند تا جايي كه سكه تحويل مهرماه از 780 هزارتومان به 920 تومان رسيده و خريدارن اين سكه به نوعي حاشيه سود بيشتري نسبت به بازار آزاد عايدشان مي‌شود. اين در حالي است كه قيمت سكه در بازار آزاد به قيمت 750 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود كه بايد ديد سرمايه‌گذاران اين عرصه با توجه به پيش‌بيني 900 هزار توماني كه براي مهر ماه براي سكه‌هاي آتي شده با گسيل كردن سرمايه‌هاي خود به اين سمت، چقدر احتمال دارد كه ضرر يا سود كنند؟

منبع:گروه سرمایه گذار


دسته بندی : آموزشی
» ( دوشنبه دهم فروردین ۱۳۹۴ )
» مشاوره و کاربری ویژه و کنترل سبد: ( یکشنبه هشتم دی ۱۳۹۲ )
» ( جمعه چهاردهم فروردین ۱۳۹۴ )
» پیشنهاد خرید بلند مدت ( یکشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۳ )
» آموزش محاسبه حد ضرر به روش گروه اداف: ( شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» نوسانگیری برای یکشنبه ( شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» پیشنهاد خرید میان مدت برای فردا: ( شنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» پیشنهاد خرید برای نوسانگیری شبنه هفته سوم اردیبهشت ( جمعه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» بازدهی گروه سرمایه گذار در سال 93 ( یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» سناریوهای تکنیکالی نماد... ( یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» بررسی بنیادی 18 سهم و گروه ( یکشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
» بولتن هفتگی گروه تحلیلی اداف: ( جمعه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ )
درباره ما

گروه سرمایه گذار ٍ سایت گروه سرمایه گذار منحصرا به فعالیت اقتصادی در کشور میپردازد و با کار گروهی و تحلیلی با کمک تحلیلگران بازار و خبره به ارائه راهکار برای انواع سرمایه گذاری خواهد پرداخت.
سرمایه گذار یک سایت خبری نیست اما مطالبی که اهمیت در معاملات بخصوص معاملات بازار بورس داشته باشد در این سایت درج خواهد شد

با تشکر گروه سرمایه گذار-با مدیریت بهاره هوشمند

SMS & viber:09218438231
CALL:09122485688
09362485688
02177380398ایمیل :
banner 240x200px

لینکدونی

کدهای شما